Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Parczewie.

1 4376 maja 2018 r. w Parczewie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.

Uroczystość została zorganizowana przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Parczewie i Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:30 Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Parczewie, w intencji strażaków i ich rodzin. Po Mszy Św. nastąpił przemarsz na stadion MOSiR, gdzie rozpoczęła się druga część Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. Meldunek mł. bryg. Robertowi Grelowskiemu – przedstawicielowi Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie złożył mł. kpt. Paweł Gątarczyk. Zebranych gości powitali organizatorzy.
W uroczystości udział wzięli:
- Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego
- Pan Jerzy Szwaj – Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego
- mł. bryg. Robert Grelowski naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru KW PSP w Lublinie, przedstawiciel lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
- ks. proboszcz Jan Orłowski, Kapelan Powiatowy Strażaków
- mł. insp.Krzysztof  Kozyra, komendant powiatowy Policji w Parczewie
- dh Paweł Krępski członek prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego  ZOSP RP w Lublinie
- dh Paweł Kędracki wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego  ZOSP RP w Parczewie
- dh Radosław Kozak wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego  ZOSP RP w Parczewie
- ks. Proboszcz Robert Mączka – Dziekan Dekanatu Parczewskiego
- bryg. w st. spocz. Wiesław Nowak – Prezes Związku Emerytów i Rencistów PSP w Parczewie
- wójtowie i przedstawiciele władz gmin z całego powiatu parczewskiego
- funkcjonariusze i pracownicy tutejszej komendy powiatowej, poczty sztandarowe oraz druhowie z poszczególnych jednostek OSP z całego powiatu parczewskiego

W trakcie apelu zostały wręczone odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe:

Odznaczeni:

ZŁOTY ZNAK ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
dh Leszek Nieścioruk
dh Stanisław Szwaj

MEDAL HONOROWY IMIENIA BOLESŁAWA CHOMICZA
dh Bernard Kruszyński
dh Jerzy Osak
dh Jan Wojciechowski

SREBRNY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”
dh Grzegorz Lis
dh Marcin Wodziński
dh Piotr Zieliński

BRĄZOWY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”
dh Karolina Jakowiecka
dh Izabela Pawelec
dh Damian Kamiński
dh Mateusz Zieliński

Awanse na wyższe stopnie służbowe

Do stopnia starszego kapitana awansowani zostali:
- kpt. Krzysztof Fila
- kpt. Ireneusz Szkuat
Do stopnia kapitana awansowany został:
- mł. kpt. Krzysztof Klajda
Do stopnia młodszego kapitana awansowani zostali:
- asp. sztab. Aleksander Bożym
Do stopnia aspiranta awansowani zostali:
- mł. asp. Mirosław Kułak
Do stopnia młodszego ogniomistrza awansowani zostali:
- st. sekc. Marcin Haponiuk
- st. sekc. Andrzej Koperczuk
- st. sekc. Adam Olszewski
Do stopnia sekcyjnego awansowani zostali:
- st. str. Dariusz Mazurek
- st. str. Łukasz Szewczyk
Do stopnia starszego strażaka awansowani zostali:
- str. Damian Chwalczuk
- str. Paweł Krzewski

Zaproszeni goście złożyli życzenia z okazji „Dnia Strażaka” oraz przekazali słowa podziękowania za efektywną współpracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa w powiecie parczewskim oraz za zaangażowanie i duży wkład pracy w realizację zadań wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych tutejszej komendy.
Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziału i pocztów towarzyszących.

Strażacy z JRG Parczew zaprezentowali dla zebranych gości i widzów pokaz ratownictwa technicznego. Przygotowana została symulacja wypadku drogowego, w którym brał udział jeden samochód osobowy. W wyniku zdarzenia w samochodzie został uwięziony kierowca. Ratownicy przy użyciu sprzętu hydraulicznego – rozpieraczy wyważyli drzwi pojazdu. Czynność ta umożliwiła dotarcie do poszkodowanej osoby. Następnie poszkodowanego ułożono na desce i ewakuowano na zewnątrz pojazdu, w bezpieczne miejsce.

W ramach Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka rozegrany został mecz piłki nożnej. Po zaciętej walce drużyna strażaków Komendy Powiatowej PSP w Parczewie uległa drużynie OSP 1:2.

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Parczewie.  Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Parczewie.  Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Parczewie.
 Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Parczewie.

Opracowanie: st. kpt. Ireneusz Szkuat
Zdjęcia: archiwum OSP Milanów